- Posted on
- admin
Panele fotowoltaiczne, które są podstawą funkcjonowania każdej instalacji, pochłaniają promienie słoneczne, później przetwarzane na energię elektryczną. Co się z nią dalej dzieje? To zależy od typu wybranego przez Ciebie systemu. W znaczącej większości przypadków klienci decydują się na opcję zakładającą przesłanie nadmiaru prądu do sieci energetycznej, ale to nie jedyna możliwość. Dziś zajmiemy się instalacjami omijającymi tę konieczność, nazywanymi często off-grid.
Jak działa instalacja off-grid?
Instalacja off-grid działa poza siecią, co oznacza, że nadmiar wyprodukowanego prądu nie jest przesyłany do zakładu energetycznego. Stanowi to niewątpliwą zaletę tego rozwiązania. Zwykle transfer energii odbywa się na preferencyjnych warunkach, ale i tak generuje straty na poziomie ok. 20%. Tę różnicę trzeba brać pod uwagę podczas doboru mocy np. fotowoltaiki w Częstochowie. Pojawia się przez to konieczność stworzenia wydajniejszej instalacji fotowoltaicznej, niż w rzeczywistości jest to konieczne.
Rozwiązaniem tego problemu wydają się systemy off-grid. W ich przypadku cały wytworzony prąd powinien być niemalże natychmiast zużyty. Jest to możliwe jednak w niewielu przypadkach – na przykład przy fotowoltaice tworzonej na potrzeby zakładów produkcyjnych, w których praca odbywa się w dzień, w godzinach gdzie słońce pozwala na uzyskanie energii. Warto wziąć pod uwagę, że – tak jak w innych przypadkach instalacji fotowoltaicznych – latem z pewnością pojawi się nadmiar prądu, a jeśli nie zostanie on wykorzystany, to po prostu przepadnie. Zimą natomiast może wystąpić problem z niewystarczającą ilością energii.
Aby go rozwiązać do instalacji fotowoltaicznych off-grid często montowane są specjalne akumulatory. Pozwalają one na gromadzenie prądu, a następnie korzystanie z niego na własny użytek. Eliminuje to konieczność przesyłania energii do sieci. Przy kalkulowaniu opłacalności systemu trzeba mieć na względzie jego opłacalność. Dodatkowy element instalacji z pewnością podniesie jej cenę.
Oprócz tego należy mieć też na względzie fakt, że stałe ładowanie i rozładowanie akumulatorów może obniżać ich wydajność.
Czy polecamy systemy off-grid?
O ile tylko możliwe jest podłączenie do sieci energetycznej, rekomendujemy wszystkim naszym klientom montaż paneli fotowoltaicznych w standardowym systemie on-grid. Sposób tworzenia instalacji, wyposażonej w dwukierunkowy licznik, kontrolujący ilość wytwarzanej i pobieranej energii, sprawia, że nie musimy się o nic martwić, a z naszych gniazdek stale będzie płynął tani prąd.