- Posted on
- admin
A dziś coś dla osób, które nieco głębiej poznały temat fotowoltaiki i chcą dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych elementów instalacji. Jednym z nich jest inwerter solarny. Do czego służy i jaką pełni rolę w procesie generowania tzw. zielonej energii? Przeczytajcie!
Inwerter solarny – do czego służy?
Inwerter solarny, inaczej nazywany falownikiem, ma za zadanie dokonać przemiany prądu stałego na prąd zmienny. Jego rolą jest zatem zmiana promieni słonecznych odbieranych przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd, który płynie w każdym gniazdku. Dzięki temu możemy bez przeszkód korzystać z różnego typu urządzeń, zasilanych energią słoneczną.
Inwerter oprócz wspomnianej roli ma za zadanie kontrolować przepływ energii w całej instalacji fotowoltaicznej. Oprócz tego pełni funkcję zabezpieczającą dla całego systemu.
Gdzie montuje się inwerter?
Inwerter to skrzynka o niedużych wymiarach. Przeważnie jest to 50×50 centymetrów. Zwykle instaluje się ją na ścianie wewnątrz budynku, który został wyposażony w fotowoltaikę.
Miejsce zamontowania inwertera musi jednak spełnić kilka wymagań. Po pierwsze nie można go przymocować bezpośrednio do drewnianej konstrukcji. Powinien on też się znajdować w wentylowanym pomieszczeniu. Natomiast nie jest tu konieczne spełnienie wymagań dotyczących poziomu wilgotności powietrza czy temperatury.
W związku z tym, najczęściej inwerter wiesza się w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Musi on pozostawać w odpowiedniej i bezpiecznej odległości od pozostałych elementów wyposażenia.
Rodzaje inwerterów stosowanych do fotowoltaiki
Każda instalacja fotowoltaiczna, tworzona przez nas np. w ramach montażu paneli fotowoltaicznych w Mysłowicach, może przyjąć różną formę ze względu na typ użytego falownika. Wyróżniamy w tym względzie:
- inwerter łańcuchowy – jeden falownik obsługuje całą instalację fotowoltaiczną,
- inwerter łańcuchowy z optymalizatorami – system wyposażony w jeden inwerter, ale każdy panel słoneczny ma swój optymalizator,
- mikroinwentery – każdy panel fotowoltaiczny jest wyposażony w swój inwerter.
Dobór odpowiedniego rodzaju instalacji pozostaje tutaj zależny od wielu kwestii, w tym możliwości danego systemu fotowoltaicznego. W przypadku fotowoltaiki tworzonej na użytek domu jednorodzinnego stosuje się przeważnie pierwszą ze wspomnianych opcji.
Zainteresował Cię temat fotowoltaiki? Dowiedz się o niej więcej z naszego fanpage’a na Facebooku lub skonsultuj się bezpłatnie z przedstawicielem Fotowoltaiki Borton.