- Posted on
- admin
Podstawą działania systemów fotowoltaicznych są promienie słońca. To właśnie one zasilają instalację, która przekształca je w energię elektryczną. Jak zatem wygląda praca paneli w zachmurzone dni? Czy deszczowe lato może skutecznie obniżyć jej wydajność i spowodować, że rachunki za prąd znowu staną się wysokie?
Od czego zależy wydajność fotowoltaiki?
Na efektywność systemu fotowoltaicznego ma wpływ kilka elementów, takich jak:
- lokalizacja,
- szerokość geograficzna,
- kąt nachylenia paneli.
Dlaczego właśnie one mają znaczenie? Odpowiedź jest prosta. Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane w miejscu najbardziej wyeksponowanym na słońce. Dzięki temu będą pobierały najwięcej energii. Istotne w tym kontekście jest zadbanie o to, aby żaden przedmiot (np. komin) nie zacieniał instalacji fotowoltaicznej.
Kolejnym ważnym aspektem jest szerokość geograficzna, w której się znajdujemy. Właśnie ona ma bezpośrednie przełożenie na to, ile słonecznych dni jest w ciągu roku. To bardzo istotne z perspektywy rocznego bilansu energetycznego. W przypadku Polski sprawa ma się dobrze. Duża ilość słońca latem pozwala z łatwością zmagazynować nadmiar energii, który można potem odebrać zimą.
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma wpływ na to, jak dużo słońca będzie na nie padało. Ale jest ważny również z innego powodu. Ich odpowiedni montaż umożliwi swobodny spadek śniegu lub innych zanieczyszczeń (liści, drobnych gałęzi), dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna będzie działała bez żadnych przeszkód.
Jak chmury wpływają na pracę paneli fotowoltaicznych?
Niektórzy mogą zastanawiać się, jak duże znaczenie dla fotowoltaiki mają chmury. Czy takie ograniczenie ilości promieni słonecznych sprawi, że instalacja przestanie być wydajna? Otóż nie, a przynajmniej nie w naszym klimacie. Praca paneli w zachmurzone dni nadal ma miejsce, choć nie jest tak efektywna, jak w okresach pełnego słońca. Moc systemu spada tylko do poziomu ok. 60–80% pierwotnego potencjału. To wciąż pozwala na uzyskanie ogromnych korzyści. Dlaczego tak się dzieje? Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne pochłaniają nie tylko bezpośrednie promienie słoneczne, ale także te odbite od chmur, opadów deszczu czy śniegu.
Instalacja fotowoltaiczna zimą
Okres od listopada do stycznia to czas, kiedy w Polsce mamy do czynienia z najkrótszymi dniami w roku. Czy musimy się zatem martwić, że zimą nasza instalacja fotowoltaiczna nie wyprodukuje ani jednej kWh? Otóż nie! Największe znaczenie dla fotowoltaiki, jak już tłumaczyliśmy, mają promienie słońca, a te przecież często się zdarzają. Należy też pamiętać o rocznym bilansie energetycznym. Nie warto martwić się o to, czy zimą wzrosną rachunki za prąd. Ich koszt zostanie zniwelowany. Nadmiar energii, który został wytworzona latem i przekazana do sieci, zimą zostanie zwrócony prosumentom.
Podsumowując, zima, krótsze dni czy zachmurzenia mają nie mają wpływu na korzyści, które płyną z zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Systemy te tworzone są w taki sposób, aby generować jak największe zyski. Chcesz dowiedzieć się, jak panele fotowoltaiczne zmniejszą Twoje rachunki za prąd? A może interesują Cię inne aspekty fotowoltaiki? Zadzwoń teraz i umów się na spotkanie z nami lub przeczytaj inne artykuły.